Szkło TERMISIL to unikalne szkło borokrzemowe, trwalsze mechanicznie i odporniejsze termicznie, niż tradycyjne szkło sodowe.

Historia

TERMISIL na kartach historii

Pracujemy w Wołominie – miejscu związanym z naszą Hutą długą i ciekawą historią. Od ponad 100 lat z pasją tworzymy nasze małe dzieła, dostarczając konsumentom najlepszych rozwiązań.

Historia Huty Szkła w Wołominie sięga roku 1905. Osobą, która wmurowała kamień węgielny pod jej budowę, był niejaki Szlama Kon, znany uprzednio jako właściciel młyna w Międzylesiu. Budowla ukończona została w rekordowym tempie, zaledwie kilku miesięcy. W jednym szklarskim piecu produkowano wówczas wyroby przeznaczone głównie na rynek rosyjski oraz dla warszawskich browarów i gorzelni.

Od 1908 roku nastał tak zwany złoty okres przedsiębiorstwa, które zaczęło wytwarzać 100 rodzajów kieliszków, 60 typów spodków i 40 szampanek, co w sumie dawało zawrotną ilość 1000 wzorów. Cztery lata później dostawca dworu carskiego odznaczył Hutę medalem za jakość wyrobów. Wówczas Huta Szkła Wołomin stała się jedną z największych hut w Królestwie Polskim.

W 1913 roku wybudowano drugi zakład. W hutach pod ówczesnymi nazwami Vitrum i Praca wytwarzać zaczęto butelki monopolowe, oranżadówki, opakowania perfumeryjne i apteczne.
W latach 1953 – 1957 nastąpiły bardzo ważne dla przedsiębiorstwa zmiany, dzięki którym rozpoczęto wytwarzanie szkła borokrzemowego i przyjęto jego nazwę – TERMISIL. Produkty o tym samym składzie i pod niezmienioną nazwą wytwarzamy po dzień dzisiejszy.
20 lat później, Huta została uhonorowana międzynarodowym certyfikatem jakościowym Coca-Cola. Przedsiębiorstwo rozwijało się, zaczęło wytwarzać nowe produkty w postaci salaterek żaroodpornych i wyrobów cienkościennych.

Kiedy firma zyskała nowych właścicieli -  doprowadzili oni do sukcesu w sprzedaży żaroodpornych naczyń, rozwijając firmę o nową linię. Już rok później do produkcji weszły do dziś cenione naczynia z unikalnym, opatentowanym systemem Grill&Drop®.

Obecnie przedsiębiorstwo nieustannie się rozwija, między innymi dzięki Funduszom Europejskim, którym zawdzięcza wsparcie  dużej inwestycji w produkcję naczyń stołowych.

Produkty ze szkła TERMISIL są znane i cenione na całym świecie.
 

Więcej o historii Huty Wołomin - plik do pobrania