Szkło TERMISIL to unikalne szkło borokrzemowe, trwalsze mechanicznie i odporniejsze termicznie, niż tradycyjne szkło sodowe.

Jedyna taka huta w Polsce

Wiele przedsiębiorstw, i nie tylko, lubuje się w podobnej frazie, twierdząc, że są jedynymi w swoim rodzaju. Ale huta szkła TERMISIL jest faktycznie jedyna. W każdym razie na pewno pod kątem nowoczesności, gdyż jest to jedyny zakład w naszym kraju, produkujący naczynia ze szkła borokrzemowego. Warto przy okazji dodać, że również jeden z nielicznych w Europie.

Dzięki postępowi hutnictwa pod koniec XIX wieku, masowa produkcja szklanych butelek całkowicie wyparła dotychczas używane dzbanki kamionkowe. Na przełomie XIX i XX wieku zautomatyzowano ich produkcję, dzięki czemu butelki i słoje zaczęły robić zawrotną karierę. Proces rozwoju spowolniło dopiero pojawienie się tworzyw sztucznych, materiałów składających się głównie z polimerów syntetycznych.

Coraz więcej konsumentów w Europie Zachodniej oraz USA odchodzi od butelek PET i powraca do szkła. W Polsce jednak najczęściej kupujemy i przechowujemy jedzenie w plastikowych opakowaniach. Pomimo doniesień o negatywnym wpływie plastiku na przechowywaną w nich żywność, w sklepach mamy całą masę tych produktów. Mają one nieustannie swoją rzeszę zwolenników, bo się nie tłuką, są tańsze i wygodniejsze w użyciu. W związku z tak ogromną popularnością plastiku w naszym bezpośrednim użyciu, ciężko jest mówić o renesansie w polskim hutnictwie szkła. Dotychczasowe, niewesołe wieści z hut częstochowskiej i tarnowskiej, mówiące o słabej płynności finansowej tych przedsiębiorstw, to niestety smutna codzienność tej gałęzi przemysłu w naszym kraju. Tym bardziej warty odnotowania jest fakt, iż na niełatwym, polskim rynku istnieją firmy, które doskonale radzą sobie w tej branży.

TERMISIL Glass Sp. z o.o. zdołała nie tylko przetrwać kryzys, ale też zmodernizowała linie produkcyjne, wdrażając najnowocześniejsze technologie. Już w 2004 roku wołomińska huta stała się wiodącą firmą na rynku polskim, specjalizującą się w produkcji i sprzedaży szkła żaroodpornego. Spółka zainwestowała w nową linię produkcyjną oraz w najnowsze urządzenia do przygotowywania form. Wytwarzane dzisiaj produkty znajdują  uznanie w ponad 50 krajach na całym świecie. Obecnie spółka posiada własną markę szkła borokrzemowego TERMISIL, produkowanego według własnej technologii, opracowanej podczas wielu lat działalności. Szkło borokrzemowe wykorzystywane jest w wielu gałęziach przemysłu, w warunkach ekstremalnych obciążeń cieplnych. Wykonuje się z niego m.in. naczynia laboratoryjne, osłony w reaktorach procesowych oraz panele ochronne w kolektorach słonecznych. Znane jest ze swojej odporności na wiele czynników fizykochemicznych i mechanicznych. Dlatego też produkowane przez TERMISIL naczynia żaroodporne ze szkła borokrzemoego spełniają wiele najsurowszych kryteriów: jakościowych, praktycznych, estetycznych, jak również ekologicznych.

Oferta huty obejmuje naczynia do przyrządzania, przechowywania oraz serwowania potraw. Firma nieustannie się rozwija, wzbogacając swoją ofertę o innowacje w dziedzinie szkła użytkowego. Przykładem jest stworzenie Systemu Grill&Drop, który wymusza obieg aromatów i pary wodnej. Zastosowanie ryfli szklanych na dnie naczynia chroni potrawę przed przywieraniem. Natomiast naniesienie kropli szklanych na pokrywę powoduje efekt równomiernego nawilżania potraw. Dzięki temu przygotowana potrawa jest zawsze soczysta i smaczna. Naczynia z Systemem Grill&Drop wytrzymują zakres temperatur od -40 do +300°C, nadają się do zmywarek i są bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu. Ponieważ System ten został opatentowany, naczynia Grill&Drop można już kupić zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach na całym świecie.

TERMISIL Glass Sp z o.o. od wielu lat współpracuje z doświadczonymi projektantami, którzy dbają o niepowtarzalny i miły dla oka design produktów, aby w ten sposób zachęcić i zaciekawić społeczność nowościami związanymi z tematyką szkła użytkowego i możliwościami jego wykorzystania. Obecnie partnerem w działaniach Huty Termisil jest między innymi Agnieszka Bar, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, która w 2007 roku obroniła dyplom magisterski na kierunku Wzornictwo, ze specjalizacją Projektowanie szkła. Projektowane przez nią szklane przedmioty łączą funkcjonalność z nietypowym podejściem do tworzenia. Dzięki temu szybko zyskały popularność. Projekty, jakie udało się jej zrealizować do tej pory to m.in. wazon „Group Vase” (2008), naczynia „Break Time!”(2009), kieliszki „Dotknięte”(2010). Jej dzieła były prezentowane w Pradze, Saint Etienne, Brnie, Belgii, czy też na wystawie Gdynia Design Days, gdzie cieszyły się dużą popularnością i uznaniem.

Naczynia oferowane przez hutę TERMISIL posiadają również wartość dodaną – są to w 100% polskie produkty. Aby podkreślić ten fakt, TERMISIL Glass Sp z o.o. patronuje akcji „590 powodów... aby kupować polskie produkty”. Jest to akcja zrzeszająca polskich producentów, mająca na celu pobudzenie konsumentów do kupowania produktów wytworzonych w naszym kraju. Takie działania wspomagają polską gospodarkę. Kupowanie rodzimego produktu oznacza, że pieniądze z jego sprzedaży trafiają do polskiego producenta, co ma bezpośredni wpływ na wypłacane przez niego wynagrodzenia oraz płacone przez niego podatki w Polsce.

Sukcesy produktów wołomińskiego przedsiębiorstwa oraz niebagatelne, ponad stuletnie doświadczenie w branży zobowiązują do poczucia odpowiedzialności za świadomość społeczną dotyczącą naczyń szklanych. Z kolei liczne badania przeprowadzone na tych produktach potwierdzają wprost idealne dopasowanie walorów szkła do naszych codziennych potrzeb; szkło bowiem nie wchodzi w reakcje z żywnością, w wyniku czego polecane jest nawet osobom cierpiącym na alergie. Wszystkie te przesłanki sprawiają, że TERMISIL czuje się zobligowany do nieustannych starań i wysiłków w kierunku przywrócenia mody na codzienne korzystanie z produktów szklanych.