Szkło TERMISIL to unikalne szkło borokrzemowe, trwalsze mechanicznie i odporniejsze termicznie, niż tradycyjne szkło sodowe.

Warto wiedzieć

Sól: co za dużo, to….
Obrazek dla aktualnoci

No właśnie – niezdrowo. W przypadku soli to powiedzenie sprawdza się aż nadto. Nadmiar soli, o czym dobrze wiemy, jest szkodliwy, to jednak jej niedobór nie jest wskazany. Może więc przyjrzymy się kilku prawdom o soli?

 

Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać pięciu gramów

Niestety rzeczywistość jest inna, a spożycie soli na osobę w krajach rozwiniętych przekracza dopuszczalne normy zdrowotne. I tak średnio Europejczyk spożywa jej siedem gramów na dobę, a Polak nawet dziesięć. Czyli dwa razy więcej, niż powinien.

Sól morska jest zdrowsza

A to dla tego, że nie jest chlorkiem sodu w czystej postaci, ale zawiera również inne minerały niezbędne naszemu organizmowi: między innymi magnez i potas. Jeśli więc możecie, przerzucajcie się na sól morską.

Spożycie soli można łatwo ograniczyć

Nie piszę o tym, abyście sami mniej solili potrawy, które przygotowujecie, bo jest to oczywistością. Mniej soli w naszym jadłospisie będzie, jeśli rzadziej będziemy jeść fast foody i potrawy wysoko przetworzone, jak również nieco ograniczymy tak charakterystyczne dla polskiej kuchni kiszonki i warzywa konserwowane. Śledzie przed przygotowaniem też będzie dobrze solidnie odmoczyć.

Nie taka sól zła…

Jeśli tylko jest spożywana w rozsądnych ilościach. Reguluje ona gospodarkę kwasami i zasadami w organizmie, co między innymi przekłada się na lepsze funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego.

A gdy jej za dużo...

To nasze serce nie będzie zadowolone. Sól zwiększa ryzyko powstania nadciśnienia tętniczego i powoduje inne choroby układu krwionośnego. Z soleniem powinni więc uważać przede wszystkim panowie, którzy pierwszą młodość mają już za sobą.