Szkło TERMISIL to unikalne szkło borokrzemowe, trwalsze mechanicznie i odporniejsze termicznie, niż tradycyjne szkło sodowe.

Warto wiedzieć

Produkty, które najbardziej przebarwiają zęby
Obrazek dla aktualnoci

Pisaliśmy już o składnikach odżywczych, które mają wpływ na zdrowie zębów. Artykuł jest w tym miejscu. Jednak nie ma się co oszukiwać: więcej jest tego, co jemy, przeszkadza zębom, a nie im pomaga. Wiele produktów powoduje też ich przebarwienia. Wymieniliśmy je poniżej. Czy to oznacza, że powinniśmy z nich zrezygnować? Oczywiście, że nie. Co nie zmienia faktu, że o zęby dbać trzeba.

Kawa

Wystarczy zobaczyć na osad, jaki zostaje w szklance po wypiciu kawy. To samo wyląduje na naszych zębach. Jeśli nie potraficie obyć się bez kawy, dodawajcie do niej nieco tłustego mleka – zmniejszy ilość osadu na zębach.

Herbata

I to nie tylko czarna, która najczęściej jest o to podejrzewana, ale i każda inna: zielona, biała, a najgorsza jest herbata czerwona.

Czerwone wino i sok z winogron

Osad zostawiany na zębach utrwala się tym bardziej, że kwasy zawarte w tym napoju alkoholowym niszczą jednocześnie szkliwo.

Curry

Spożywamy je częściej, niż myślimy, bo dzięki swojemu żółtemu barwnikowi (kurkuminie), który niestety nie pozostaje obojętny dla zębów, curry jest szeroko wykorzystywane w przemyśle spożywczym.

Jagody

Wystarczy zobaczyć, jak wyglądają ręce po dotknięciu tych owoców. Zresztą niekorzystny wpływ na biel zębów mają wszystkie czerwone i niebieskie owoce. Nie ma sensu odwodzić kogokolwiek od jedzenia ich, bo mają one też wiele zalet, ale po uraczeniu się jagodami pamiętajmy o szybkim umyciu zębów, a przynajmniej o gumie do żucia.

Buraki

Na szczęście ślina całkiem skutecznie radzi sobie z przebarwieniami pochodzącymi z buraków oraz innych warzyw czerwonych (kapusta) i pomarańczowych (marchewka), ale słabe szkliwo utrwala przebarwienia. Dlatego jeśli ktoś ma zęby już nie pierwszej młodości, powinien myć je również po spożyciu takich warzyw.

Napoje gazowane

Może nie wszystkie bezpośrednio przyczyniają się do osadu nazębnego, ale prawie nic nie niszczy szkliwa tak, jak kwasy zawarte w takich napojach. A jak wspomniałem powyżej, to właśnie słabe szkliwo powoduje, że nasze zęby nie są białe jak świeży śnieg.