Szkło TERMISIL to unikalne szkło borokrzemowe, trwalsze mechanicznie i odporniejsze termicznie, niż tradycyjne szkło sodowe.

Warto wiedzieć

Dieta na zdrowe oczy: nie tylko witamina A jest ważna
Obrazek dla aktualnoci

Ja okulary noszę już od podstawówki. Cóż – takie geny. Ale są osoby, które nie potrzebują ani okularów ani soczewek nawet do późnej emerytury. Jeśli twoje oczy nie należą do najmocniejszych, warto pamiętać o uzupełnianiu swojej diety o składniki, dzięki którym dasz im trochę komfortu. Jeśli cieszysz się dobrym wzrokiem, tym bardziej – unikniesz konieczności wizyt u okulisty. A oto witaminy i mikroelementy dla wzroku niezbędne.

wicej
Dieta i sen – to idzie ze sobą w parze
Obrazek dla aktualnoci

Jest jesień, więc będziemy sporo pisać o tym, jak dobrze spać. Bo przecież gdy robi się zimno, a dzień skraca się w oczach, wszyscy praktycznie robimy się bardziej ospali. Optymalny czas snu dla człowieka to siedem do ośmiu godzin, ale są tacy, którzy śpią dużo krócej i cierpią na bezsenność i tacy, którzy śpią za krótko. I nie ma co zwalać na jesień, bo okazuje się, że to, jak śpimy, jest uwarunkowane również tym, co jemy.

wicej
Kilka naturalnych „pobudzaczy”, których nie może zabraknąć w twojej kuchni
Obrazek dla aktualnoci

Pijesz hektolitry kawy, a i tak chodzisz ciągle ospała? Nic dziwnego, bo kawa w większych ilościach działa odwrotnie, niż chcemy – zaczyna usypiać. A może żeby się pobudzić, kupujesz puszki z napojami energetycznymi? Te najlepiej jest całkowicie odstawić, bo to sama chemia, którą niektórzy nawet chcą zakazać.

wicej
Warzywa i owoce: kolor ma znaczenie!
Obrazek dla aktualnoci

Owoce i warzywa to nie tylko witaminy i mikroelementy. To też barwniki, dzięki którym mają taki a nie iny kolor. I okazuje się, że te barwniki są bardzo zdrowe. Oto ich właściwości.

wicej
Uważaj, jak przygotowujesz potrawy!
Obrazek dla aktualnoci

Nie tylko składniki, z których gotujemy, są ważne przy przygotowywaniu potraw. Wiadomo, mogą być zdrowsze albo (mówiąc eufemistycznie) mniej zdrowe. Ważne jest także to, jak się przykładamy się do gotowania, bo okazuje się, ze nawet ziemniak może przyprawić nas o poważne kłopoty gastryczne. O czym pamiętać przy każdej dłuższej obecności w kuchni?

wicej