Szkło TERMISIL to unikalne szkło borokrzemowe, trwalsze mechanicznie i odporniejsze termicznie, niż tradycyjne szkło sodowe.

Warto wiedzieć

Dieta na jesień: kilka zdrowych porad
Obrazek dla aktualnoci

Pogody raczej nie oszukamy – mamy już wrzesień, robi się coraz chłodniej, w nocy temperatura spada już nawet poniżej 10 stopni. Ani się nie obejrzymy, gdy pojawią się pierwsze przymrozki…

wicej
Kilka kuchennych ciekawostek, o których być może nie słyszeliście
Obrazek dla aktualnoci

Lubicie tradycyjne metody radzenia sobie w kuchni? Ja lubię. Niektóre problemy, z którymi borykają się bardziej lub mniej (jak ja) utalentowani kucharze istnieją praktycznie odkąd człowiek gotuje, a już nasze babcie miały na nie sprawdzone recepty. I działają one do tej pory.

wicej
Produkty, które obniżą poziom cholesterolu
Obrazek dla aktualnoci

Lekarz powiedział Ci, że masz za duży cholesterol i powinieneś zmienić swoją dietę? Bardzo dobrze, że jeszcze nie. Nie czekaj, aż to zrobi, tylko już teraz wprowadź do swojego jadłospisu produkty, które obniżą ten zły (ldl) cholesterol. Jest on bowiem przyczyną schorzeń układu krwionośnego. Cholesterol zapycha naczynia krwionośne i powoduje tym samym utrudnienia w przepływie krwi.

wicej
Te produkty szkodzą sercu. Nie przesadzaj z nimi
Obrazek dla aktualnoci

Nie będzie żadnego wstępu o tym, jakim to ważnym organem jest nasze serce. Wszyscy przecież o tym dokładnie wiemy. Nie będę też namawiał do tego, aby całkowicie zrezygnować z produktów, które wymienię za chwilę. Wszystko jest dla ludzi, w umiarkowanych ilościach można je jeść. Jednak jeśli nie chcesz mieć problemów z sercem już po trzydziestce, powinieneś stanowczo je ograniczać. Raz na jakiś czas można, ale na pewno nie co dziennie, czy co kilka dni.

wicej
Zbliża się jesień – zobacz, co jeść
Obrazek dla aktualnoci

Za oknem świeci słońce, a prognozy kuszą wysokimi temperaturami w połowie sierpnia. Nie oszukujmy jednak: najcieplejsze lato mamy już za sobą, z każdym tygodniem noce są coraz chłodniejsze, nawet już liście z drzew zaczęły spadać. Bardzo powoli, ale idzie już jesień. Jeszcze do niej daleko, ale nawet nie obejrzymy się, jak zlecą kolejne dwa miesiące. Warto więc już teraz do jesieni się przygotowywać – przede wszystkim kulinarnie.

wicej