Szkło TERMISIL to unikalne szkło borokrzemowe, trwalsze mechanicznie i odporniejsze termicznie, niż tradycyjne szkło sodowe.

Warto wiedzieć

Zdrowe gotowanie
Obrazek dla aktualnoci

W przypadku smażenia tłuszcz, używany nawet w niewielkiej ilości, zmienia swoje wartości zdrowotne. Nawet najbardziej przystosowany tłuszcz, tzw. do smażenia, zmienia konfigurację przestrzenną wiązań pod wpływem temperatury na tzw. kwasy tłuszczowe trans, które są rakotwórcze. Pieczenie czy duszenie potraw w [...]

wicej
Jak serwować chłodny napój w upalny sierpniowy dzień?
Obrazek dla aktualnoci

Dzbanki z zaparzaczami TERMISIL znakomicie nadają się nie tylko do serwowania gorących, ale również zimnych napojów. Wystarczy w zaparzaczu umieścić kilka kostek lodu i już podawany napój (np. sok owocowy lub oranżada) będzie znakomitym orzeźwieniem w upalny dzień.

wicej
W jaki sposób odgrzewać potrawy w mikrofali?
Obrazek dla aktualnoci

Znakomicie nadają się do tego naczynia TERMISIL, w szczególności garnki żaroodporne. Wyjmując je z mikrofali, można trzymać je za uszy, które się nie nagrzewają. Szklane garnki to wciąż mało znany produkt, nawet wśród miłośników gotowania. Warto się nimi zainteresować, gdyż [...]

wicej
Przechowuj żywność w szkle
Obrazek dla aktualnoci

Odpowiednie przechowywanie żywności jest niezwykle ważne ze względów zdrowotnych oraz higienicznych. Dlatego ważne jest nie tylko miejsce czy, temperatura, ale również to, w czym żywność przetrzymujemy. Według badań najczęściej są to w plastikowe pojemniki. Organizacja WWF przestrzega jednak przed takim rozwiązaniem, ponieważ mogą zawierać poliwęglany i ftalany, które przenikają do przechowywanej w nich żywności…. Co w tym wypadku jest więc najlepszym rozwiązaniem?

wicej